بخش فیزیک دانشگاه شیراز، روز سه‌شنبه 12 مهرماه ساعت 10 ویژه‌برنامه‌ای به مناسبت 60‌امین سالگرد تأسیس بخش فیزیک و بزرگداشت پروفسور یوسف ثبوتی در بخش فیزیک دانشگاه شیراز، سالن کنفرانس شیمی و فیزیک برگزار می‌کند.

بنیاد ثبوتی از جمله حامیان این مراسم است.

گروه فیزیک دانشگاه شیراز در سال 1960 تأسیس شد. تعداد اعضای گروه فیزیک تا سال 1966 به 9 عضو هیئت علمی از جمله 5 دارنده مدرک دکترا افزایش یافت. در همین زمان پروفسور ثبوتی تقویم دقیق تحصیلی مبتنی بر ترم را در مقطع کارشناسی ایجاد کرد که شامل نسبیت خاص، مکانیک کوانتومی و فیزیک آماری بود. به ابتکار ایشان، برنامه تحصیلات تکمیلی برای اولین‌بار در ایران پیشنهاد، تصویب و تأسیس شد؛ روند رشد پژوهش و تدریس در گروه فیزیک به‌سرعت رونق گرفت و الگویی برای بسیاری از گروه‌های دیگر نه تنها در دانشگاه شیراز بلکه بسیاری از دانشگاه‌های دیگر در سراسر کشور شد.

یکی دیگر از تحولات مهم در تاریخ رشته فیزیک دانشگاه شیراز، تأسیس رصدخانه بیرونی بود. در بازدید از دانشگاه شیراز در سال 1969، دکتر رابرت اچ کوچ که در آن زمان رئیس بخش فیزیک دانشگاه پنسیلوانیا بود، با دکتر ثبوتی در مورد امکان ساخت یک رصدخانه گفتگو کرد. کار بر روی ساخت و ساز در سال 1972 آغاز شد و در سال 1975 به پایان رسید. پروفسور ادوارد گوینان به همراه پروفسور کوخ کمک زیادی به ایجاد رصدخانه بیرونی کردند که مجهز به تلسکوپ 51 سانتی متری بود. رصدخانه بیرونی به عنوان اولین رصدخانه تحقیقاتی ایران شناخته شده است. برای اطلاعات بیشتر وب‌سایت رصدخانه بیرونی را ببینید.

در سال 1988 اولین برنامه .Ph.D نیز در دانشگاه شیراز زیر نظر و راهنمایی دکتر ثبوتی راه‌اندازی شد.

برگرفته از: تاریخچه بخش فیزیک دانشگاه شیراز

 

بنیاد ثبوتی بخش فیزیک دانشگاه شیراز پروفسور یوسف ثبوتی